Dlaczego tracisz siły i motywację?
Życie nie zawsze układa się po naszej myśli. Problemy, z którymi się mierzysz, mogą wydawać się zbyt trudne do rozwiązania. Zapewne często towarzyszy Ci przekonanie, że musisz radzić sobie sam, co dodatkowo pogłębia poczucie izolacji.
Typowe przyczyny spadku energii to:
– Problemy zawodowe – presja, wypalenie zawodowe, brak uznania lub satysfakcji z pracy.
– Kłopoty rodzinne – konflikty, brak wsparcia emocjonalnego, trudności w relacjach z partnerką lub dziećmi.
– Brak równowagi życiowej – nadmiar obowiązków, brak czasu na odpoczynek i zadbanie o siebie.
– Niezrozumiane emocje – poczucie przytłoczenia, gniew, smutek czy lęk, które zostają stłumione, zamiast być przepracowane.
– Brak wsparcia – obawa przed korzystaniem z pomocy bliskich lub specjalistów, co prowadzi do samotnego dźwigania problemów.
Spadek energii może przybierać różne formy. Czy zauważasz któreś z nich u siebie? A może brak sił i motywacji objawia się u Ciebie inaczej niż:
– Trudnością z wstawaniem z łóżka i wykonywaniem codziennych obowiązków.
– Utratą zainteresowania rzeczami, które kiedyś sprawiały Ci radość.
– Drażliwością, apatia lub uczuciem, że wszystko jest „na nic” lub nie ma sensu.
– Odsuwaniem się od bliskich i unikaniem rozmów o swoich problemach.
Dlaczego tak trudno poprosić o pomoc?
Wielu mężczyzn wierzy, że powinno radzić sobie samodzielnie. Myślisz, że przyznanie się do zmęczenia to oznaka słabości? Nic bardziej mylnego. Brak rozmowy o emocjach i problemach tylko pogłębia trudności. Jak odzyskać siły i motywację? Nie musisz działać sam. Oto kilka pomysłów, które mogą pomóc:
Programy warsztatów są zgodne z Wytycznymi American Psychological Assiociation dotyczącymi praktyki psychologicznej z chłopcami i mężczyznami (American Psychological Association, Boys and Men Guidelines Group; 2018)