Czym jest trauma i dlaczego tak bardzo wpływa na nasze życie?
Trauma to reakcja na wydarzenia, które przekraczają Twoje zdolności radzenia sobie. Może być wynikiem jednorazowego zdarzenia, jak wypadek czy utrata bliskiej osoby, ale też długotrwałego stresu – przemocy, problemów w dzieciństwie, rozwodu czy walki z chorobą. Jej skutki mogą się ujawniać przez lata w formie:
Czym jest i czy Ciebie też dotyczy PTSD
Zespół stresu pourazowego (PTSD) to jedna z najbardziej wyniszczających konsekwencji trudnych doświadczeń. Dotyka mężczyzn, którzy przeszli przez ekstremalne sytuacje – od działań wojennych, przez wypadki, aż po przemoc fizyczną lub psychiczną lub utratę bliskich. Charakterystyczne objawy, takie jak nagłe przypominanie sobie wydarzenia (tzw. flashbacki), unikanie miejsc lub osób związanych z traumą, czy trudności ze snem, potrafią zdominować codzienność.
PTSD nie zawsze ujawnia się od razu – bywa, że jego skutki pojawiają się po miesiącach lub nawet latach od traumatycznego wydarzenia. Dla wielu mężczyzn szczególnie trudne jest zmierzenie się z poczuciem bezradności, które wydaje się sprzeczne z wizerunkiem “silnego faceta”. Kluczem do zdrowienia jest uświadomienie sobie, że PTSD to nie słabość, lecz naturalna reakcja organizmu na wyjątkowo trudne sytuacje.
Profesjonalna pomoc, terapia poznawczo-behawioralna oraz wsparcie grupowe są skutecznymi metodami w walce z tym schorzeniem, pozwalając mężczyznom odzyskać kontrolę nad swoim życiem.
Jak trauma wpływa na Twoje codzienne życie?
Największą wyzwaniem dla mężczyzn w mierzeniu się z traumą, jest przekonanie, że muszą poradzić sobie bez niczyjej pomocy. Wychowani w kulturze, która promuje obraz mężczyzny jako niezłomnego i nieugiętego, często boimy się przyznać do bólu, bo uważamy to za oznakę słabości. W rezultacie tłumimy emocje, co tylko pogłębia problem.
Trauma może wpływać na Twoje życie na wiele sposobów, przeważnie poprzez destrukcyjne sposoby „radzenia” sobie ze stresem:
– Problemy w relacjach – oddalasz się od partnerki, rodziny czy przyjaciół.
– Trudności w pracy – brak koncentracji, wybuchy złości, wypalenie.
– Ucieczka w destrukcyjne zachowania – alkohol, narkotyki, pracoholizm.
– Chroniczne zmęczenie i brak energii – codzienne czynności wydają się przytłaczające.
Jak możesz sobie pomóc?
Droga do odzyskania równowagi po trudnych doświadczeniach wymaga odwagi, ale jest możliwa. Oto kilka kroków, które możesz podjąć:
Przyznaj, że coś jest nie tak – zrozumienie, że trauma Cię dotknęła, to pierwszy krok do jej przezwyciężenia.
Daj sobie prawo do emocji – ból, smutek czy złość są naturalnymi reakcjami. Nie bój się ich odczuwać.
Porozmawiaj z kimś, komu ufasz – czasem samo wypowiedzenie swoich uczuć na głos przynosi ulgę.
Skorzystaj z pomocy specjalistów – terapeuta pomoże Ci zrozumieć, co dzieje się w Twojej głowie, i nauczy Cię radzenia sobie z emocjami.
Zadbaj o swoje ciało – aktywność fizyczna, zdrowa dieta i sen mają ogromny wpływ na Twoje samopoczucie.
Co zyskasz dzięki pracy nad sobą?
Każdy krok, który podejmiesz w kierunku zrozumienia i przepracowania traumy, przyniesie wymierne korzyści:
– Większą stabilność emocjonalną – nauczysz się kontrolować emocje zamiast być przez nie kontrolowanym.
– Lepsze relacje – otworzenie się na innych pomoże Ci odbudować bliskość i zaufanie.
– Poczucie kontroli – zrozumiesz, że to Ty decydujesz o swoim życiu, a nie Twoje przeszłe doświadczenia.
– Więcej radości z życia – uwolnienie się od ciężaru przeszłości pozwoli Ci cieszyć się codziennością.
Męskie Grupy – wsparcie w radzeniu sobie z trudnymi doświadczeniami. Nasze warsztaty to przestrzeń, gdzie możesz zmierzyć się z tym, co Cię boli, i znaleźć konkretne rozwiązania. Oferujemy bezpieczne środowisko – w grupie mężczyzn takich jak Ty, którzy wiedzą, jak to jest zmagać się z trudnościami oraz praktyczne narzędzia, dzięki którym dowiesz się, jak radzić sobie z emocjami i odbudować swoje życie.
Programy warsztatów są zgodne z Wytycznymi American Psychological Assiociation dotyczącymi praktyki psychologicznej z chłopcami i mężczyznami (American Psychological Association, Boys and Men Guidelines Group; 2018)